Profile PictureManga Cini

Manga Cini

Manga Cini Nedir?

Manga cini, küresel bir fenomen haline geldi, ancak Japonya genellikle merkez noktası olarak görülüyor. Manga cini başka dillere çevrilseydi ne olurdu? Aynı mı yoksa tamamen farklı mı olurdu?


Manga, illüstrasyon ve yazmayı birleştiren bir Japon çizgi roman türüdür. Son yıllarda, dünya çapında bir sansasyon haline geldi. “Manga” terimi kelimenin tam anlamıyla İngilizce resimli kitap anlamına gelir. Bu nedenle, terim sıralı anlatıya sahip her türlü görsel sanatı ifade eder.


Manga, Japonya'dan kendine özgü karakterleri ve hikayeleri olan çeşitli ülkelere yayıldı. Bazılarının kendi anime uyarlamaları bile var. Örneğin, Malezya'da yerel sanatçılar orijinal Japonlardan esinlenen orijinal karakterler üretiyorlar.


1. Manga


Manga, “çizgi roman" anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Başlangıçta Japonya'da bir eğlence aracı olarak yaratıldı. Bununla birlikte, zamanla manga dünya çapında oldukça popüler hale geldi ve ingilizce, Fransızca, Almanca, ispanyolca, italyanca, Rusça, Lehçe, Türkçe, Korece, Çince, Hollandaca, Portekizce, Danca, isveççe, Fince, Norveççe, izlandaca, Slovence, Sırpça, Hırvatça, Bulgarca, Çekçe, İbranice, Macarca, Yunanca, Romence, Arapça, Farsça, Urduca, Filipince, Malayca, Tayca, Vietnamca, Endonezyaca, Hintçe, Nepalce, Farsça, Tamilce, Telugu, Malagasy, Kazakça, Khmer, Laosça, Makedonca, Boşnakça, Arnavutça, Ukraynaca, Özbek, Kırgız, Tatar, Gürcü, Azeri, Tacik, Letonya, Litvanya, Estonya, Ermeni, Türkmen, Azerbaycan, Uygur, Özbek, Tibet (Bhutan), Moğol, Kazak, Kırgız, Tacik, Kırgız, Türkmen, Kazak, Tatar, Çeçen, Başkurt, Çuvaş, Karakalpak, Kırgız, Oirat, Nogai, Svaneti, Tuvinian, Yakut, Samoyedik, Ainu, Komi-Permyak, Mordvin, Altay, Şor, Yukaghirler, Mansi, Buryatlar, Kabardey-Balkarya, Başkurt, Kalmyk, Mordvin, Olonetler, Udege, Tatarlar, Udmurtlar, Novosibirsk Bölgesi, Saha Cumhuriyeti, Yakutistan, Kamçatka Bölgesi, Sakhalin Bölgesi, Primorsky Bölgesi, Kuzey Kore, Güney Kore, Hong Kong, Makao, Tayvan, Malezya, Singapur, Endonezya, Brunei Sultanlığı, Filipinler, Laos, Kamboçya, Myanmar, Vietnam, Tayland, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Grönland, Amerika Birleşik Devletleri, Porto Riko, Meksika, Bolivya, Ekvador, Paraguay, Guatemala, Peru, Şili, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Venezuela, Küba, Haiti, Jamaika, Trinidad ve Tobago, Barbados, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis, Dominika, St. Lucia, Grenada, İrlanda, Kuzey İrlanda, İskoçya, İngiltere, Galler, Malta, Kıbrıs, Cebelitarık, Andorra, San Marino, Monako, Lihtenştayn, Lüksemburg, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Hırvatistan, Slovenya, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Belarus, Letonya, Litvanya, Estonya, Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, İran, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka, Nepal, Butan, Moğolistan, Çin, Kuzey Kore, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Çin Cumhuriyeti, Tuva, Özbekistan, Kore, Kuzey Kore, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan, Yemen, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Cezayir, Libya, Çad, Nijer, Mali, Moritanya, Senegal, Gambiya, Gine, Sierra Leone, Liberya, Fildişi Sahili, Gana, Burkina Faso, Nijerya, Fildişi Kıyı, Kamerun, Gabon, Ekvator Ginesi, Kongo, Ruanda, Burundi, Kenya, Tanzanya, Uganda, Etiyopya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Angola, Namibya, Botsvana, Mozambik, Zimbabve, Lesoto, Svaziland, Zaire, Zambiya, Malavi, Mauritius, Seyşeller, Madagaskar, Komorlar, Mayotte, Réunion, Cibuti, Somali, Eritre, Sudan, Çad, Etiyopya, Somali, Eritre


2. Manga Sanatı


Manga sanatı, Japonya'da çizgi roman çizme tarzıdır. Bu sanat türü, gerçekçiden soyuta kadar birçok farklı stilden oluşur. Her tarz konusunda uzmanlaşmış birçok ünlü sanatçı da var. Tanınmış bir sanatçı Akira Toriyama'dır. Kariyerine mangaka olarak başladı ve çalışmaları ile dünya çapında beğeni topladı. Bugün, tarihin en iyi mangakalarından biri olarak kabul edilir. Magnum opus'u Dragon Ball, şimdiye kadar herhangi bir dilde yazılmış en büyük eserlerden biri olarak kabul edilir.


3. Manga Müziği


Bir manga okurken müzik dinlemenin ilginç bir yolunu arıyorsanız, o zaman biraz manga müziği dinlemeyi denemelisiniz. Bu müzik türü manga okuyucuları arasında oldukça popülerdir çünkü en sevdikleri hikayeleri okurken aynı melodileri dinlemekten zevk alırlar. Aşağıdaki gibi sitelerde çevrimiçi olarak birçok iyi seçenek bulabilirsiniz.


4. Manga Filmleri


Aynı kurallar manga okurken film izlemek için de geçerlidir. Kendi kişisel sinemanızın keyfini çıkarmak istiyorsanız, Netflix gibi filmleri ücretsiz izleyebileceğiniz bir site seçebilirsiniz.


5. Manga Kitapları


Manga kitaplarınızı bitirdikten sonra tadını çıkarmaya devam etmek istiyorsanız, Amazon başlamak için harika bir yerdir. En sevdiğiniz manga serisini CD, DVD veya dijital indirmeden kolayca satın alabilirsiniz. Kullanıcıların e-kitapları ve sesli kitapları ücretsiz olarak ödünç almalarını sağlayan Kindle Unlimited adlı bir servise bile abone olabilirsiniz.


6. Çocuklar için Manga Çizgi Romanları


Manga okumakla ilgili en iyi şeylerden biri, çocukların yetişkinlerin yaptığı kadar eğlenebilmeleridir. Bu nedenle çocuk manga kitapları her geçen gün daha popüler hale geliyor. En popüler türlerden biri süper deforme olmuş. Süper deforme manga, genellikle bir korku filminden çıkmış gibi görünen abartılı bedenleri, yüz özelliklerini ve uzuvları içerir. Bu kitaplar hem çizgi roman mağazalarında hem de kitapçılarda bulunabilir. Çocuklar için başka bir manga türü shoujo manga'dır. Shoujo manga, 12 ila 18 yaş arasındaki genç kadınlara yöneliktir. Bu kitapların çoğunun romantik bir hikayesi var, bu yüzden tarihlere ve ilişkilere odaklanma eğilimindedirler.


7. Manga TV Şovları


Sadece oturma odanızın konforunda manga romanlarının tadını çıkaramayacaksınız, aynı zamanda bunu yaparken anime TV şovlarını da izleyebilirsiniz! Birçok insan arkadaşları ve aileleriyle birlikte anime izlemekten zevk alır. En popüler anime TV şovları arasında Çamaşır suyu, Naruto, Inuyasha, Vampir Şövalyesi, Ölüm Notu, Fullmetal Simyacı, Ruh Yiyen, Peri Kuyruğu ve çok daha fazlası var!

0 comments

Current user avatar
Powered by